Bizi takip edin

Rojava

‘Yeni Suriye’nin dayanağı federasyon’

->

-> 28

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan PKK Merkez Komite Üyesi Mustafa Karasu,  ‘Yeni Suriye’nin en temel dayanağının Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ olacağını kaydetti

PKK Merkez Komite Üyesi Mustafa Karasu, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’na ilişkin yaptığı değerlendirmede, DAİŞ çetelerine karşı elde edilen başarının sadece bir askeri başarı olarak değerlendirilmesinin doğru olmayacağının altını çizdi. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre; Rojava devrimcilerinin, devrimi sadece Rojava ve Kuzey Suriye ile sınırlı tutmayacağını, tüm Suriye ve Ortadoğu’ya yaymak istediğini kaydeden Karasu, Araplar, Süryaniler, Kürtler gibi farklı halk ve inanç topluluklarının ortak, eşit ve özgür yaşam kurma temelinde büyük adımlar attığını dile getirdi.

“Rojava devrimi sadece Kürtler ve Rojava ile sınırlı kalsaydı, tıkanırdı, başarıya ulaşamazdı” diyen Karasu, Rojava devriminin en büyük başarısının Demokratik Kuzey Suriye’yi kurması olduğunu da sözlerine ekledi. Karasu şöyle devam etti: “Sadece Kürtler ile sınırlı tutulan bir Rojava devriminin, halklar arasında çatışmalara sahne olan ve milliyetçi eğilimlerin güç kazandığı siyasal ve toplumsal devriminin zayıfladığı bir sonuç ortaya çıkaracaktı. Eğer bugün yeni bir Suriye kurulacaksa bu ne eski rejimin mantığı ile ne de Türk devleti ve ona bağlı çeteler ile kurulabilir.” Kurulacak yeni bir Suriye’nin en temel dayanağının Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu olacağını kaydeden Karasu, uluslararası güçlerin de bu gerçeği görmesi gerektiğinin altını çizdi.

Karasu, YNK, KDP ve diğer Başur (Güney) Kürdistanlı partilerin dar ve milliyetçi yaklaşımlarından kaynaklı kendilerini demokratikleştirmedikleri gibi Irak ve Ortadoğu’yu da demokratikleştiremediklerinin eleştirisinde bulundu.

BRÜKSEL/ANF