Bizi takip edin

Haber

Gazeteci Çelikkan yarın cezaevine giriyor

->

-> 57

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde bir günlük Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı için 1 yıl 6 ay hapis cezası alan gazeteci Murat Çelikkan, yarın cezaevine giriyor

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla bir günlük Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteci Murat Çelikkan’a “Örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla 1 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. 16 Mayıs’ta Çelikkan’a verilen bu hapis cezası, bölge mahkemesi tarafından onandı. Çelikkan’ın yarın Tekirdağ Açık Cezaevi’ne girmesi bekleniyor. Çelikkan 45 gün cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlikten yararlandırılırsa cezaevinden çıkabilir.

Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri davasında birçok gazeteci, yazar, aydın ve siyasetçiye “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla ceza verildi. Bu cezaların bir kısmı ertelendi, bir kısmı ise para cezasına çevrildi. Ancak gazeteci Çelikkan’ın cezası ise ne ertelendi ne de para cezasına çevrildi. Mahkeme bu kararını, “Sanığın duruşmadaki davranışlarıyla yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması” gerekçesine bağladı.

Çelikkan kimdir?

25 yıllık gazetecilik hayatı boyunca muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevler üstlendi. Türkiye insan hakları hareketinde aktif olarak yer aldı; İnsan Hakları Derneği, Uluslararası Af Örgütü – Türkiye, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucusu oldu ve yönetim kurullarında yer aldı. Kürt meselesi ve medya etiğiyle ilgili projelerde çalıştı. 2010’dan bu yana kurucularından olduğu Hakikat Adalet Hafıza Merkezi direktörlüğünü yapıyor.